banner

Když revoluce požírá své děti

(Vyšlo v časopisu DIREKT, autor: Petr Nachtmann)

Nástup fulltextových webových vyhledávačů v 2. polovině 90. let přinesl rozmach SEO coby úplně nového odvětví. SEO konzultanti a agentury se rozbujeli jako houby po dešti a při tvrdém konkurenčním boji přišly na řadu i nečestné metody. Vyhledávače se postupně naučily čachry v SEO penalizovat na základě udání či dokonce automaticky. V poslední době Google nasazuje nové algoritmy, které snaží hromadně automaticky trestat méně nápadné nepoctivé SEO. Jejich kódová označení jsou veřejně známá:

Google Panda bojuje s nekvalitním obsahem stránek a se stránkami duplikujícími obsah odjinud.

Google Penguin (Tučňák) se snaží trestat problematické formy linkbuildingu.

Nekvalitně optimalizované weby se najednou ocitají v problémech. Ale jak poznat, zda pokles webu je způsoben Pandou, Tučňákem, nebo jinými vlivy? Google tyto algoritmy nasazuje ve vlnách a nikoli průběžně v čase, dalo by se hovořit o raziích na nepoctivé weby. Pomocným zdrojem informací je nástroj pro sledování změn ve výsledcích vyhledávačů Google a Seznam.

Odborný server Moz.com shromažďuje přehled razií Pandy a Tučňáka na své stránce.

Skvělý je nástroj, který propojí vizualizovaný seznam razií na časové ose s naměřenými daty o návštěvách z organických výsledků Google v Analytics.

Pokud prudké poklesy korelují s daty razií, je okamžitě nutné obrátit se na webmastera či na SEO optimalizátora s žádostí o nápravu. Penalizace však může provinilému webu vydržet dlouho. Až do další razie.

 
Nahoru
 
Sdílet na: